občutki med epi napadom

Za boljše življenje z Epilepsijo

občutki med epi napadom

OdgovorNapisal/-a brinka » 19 mar 2010, 22:32

Imam 5letno hčerko ,ki ima hudo obliko epilepsije in hud razvojni zasaostanek.Ima več napadov dnevno in ob vsakem napadu se vprašam kako se človek takrat počuti.Kako je med napadom in po napadu.Ali se med napadom sploh česa zavedaš,ali je prisotna bolečina,...

če mi lahko kdo približno opiše občutke......o
brinka

OdgovorNapisal/-a alenj » 25 mar 2010, 16:43

Pozdravljena,
glede občutkov med in po napadu je več. Zavisi od tega kakšne napade ima in/ali lahko sama pove kakšen je občutek ali jo kaj boli med/po napadu....
Sam se zdravim za epilepsijo 28 let. V času grand mal napadov nisem čutil MED napadom popolnoma ničesar. PO napadu sem zelo globoko dihal, srce mi je "razbijalo" zelo močno. Med enem od napadov Grand mal sem z glavo zadel rob omare in si pri tem prebil arkado, MED napadom nisem ničesar čutil PO napadu pa močen glavobol, posledica udarca.
Danes napadov imam cca. 3 napade na mesec tipa PETIT MAL, bili so prisotni od začetka, torej 28 let. Zazrem se v nekaj, točko, predmet, osebo.... občutki so lepi, kakor, da bi drsel nekam, vendar ta prostor ni nevaren, skratka lepi občutek. Napisal sem ti tako kakor sem in čutim danes. Upam, da sem ti vsaj malo pomagal.
Lep pozdrav.
alenj

Kraj: Domžale

OdgovorNapisal/-a brinka » 25 mar 2010, 22:03

Res hvala za odgovor.Upam da moja rožica tudi občuti kaj lepega.Ker mi sama ne more povedat-njen razvoj je namreč precej zadaj,lahko samo upam da ji nič hudega .JI pa med napadom srček močno bije in pa že pred napadom začne hitreje dihati in pa umiri se.Niso pa to napadi pri katerih bi izgubila zavest.
brinka

OdgovorNapisal/-a ljubljancan » 26 mar 2010, 00:17

Med napadom zgleda za tiste, ki gledajo lahko grozno, ampak res epileptik ne čuti nič, tako da se zaradi tega ne sekirat.
Jaz sem po napadu bil pač bolj utrujen, pa glava/vrat sta me bolela še par dni.
Razvojni zaostanek: hja, med ljudmi z epilepsijo imaš ogromno zelo pametnih ljudi (recimo jaz pa Dostojevski :twisted:), je pa seveda vprašanje, koliko škode (lahko) pustijo napadi, meni je niso
ljubljancan

OdgovorNapisal/-a matej_g » 30 mar 2010, 13:38

Se pridružujem prejšnjim opisom.... Ob začetku je res kot zmerom bolj prijetno odsoten občutek. Mislim, da ravno ta prijetnost pripomore k temu, da se napad sploh začne, ker po moji oceni deluje stimulativno kot droga. Kako bi bilo, če se človek temu občutku nebi prepustil? Sam sem eksperimentiral tako, da sem vse moči naprezal v intenzivno zarmišljanje o neki stvari, kar mi je marsikdaj pomagajo preprečiti napad. Dodal bi še, da sam nimam občutka, kot da bi se zazrl v določeno točko, pač pa se mi vidno polje širi, ostrina slike pa bledi. Med samim napadom sem odsoten, tako da nimam pojma kaj se z mano dogaja, tudi ničesar ne čutim. Po koncu napada pa je hud glavobol in slabost, dezorientacija, izguba ravnotežja, izguba določenega dela spomina (predvsem kratkotrajni - jas mu rečem kar RAM u smislu delovni pomnilnik kot je pri računalniku)
matej_g

Kraj: Ljublana

občutki med napadom

OdgovorNapisal/-a miha65 » 01 apr 2010, 21:14

Spoštovani,

epilepsijo ima že celo večnost in povedati vam moram, da je občutkov skoraj toliko, kot je ljudi z epilepsijo. Potem je tu še razlika v vrsti napada. Ko sem imel absence (na srečo mislim, da jih nimam več), nisem vedel nič, se mi je pa zgodilo, da mi je manjkalo tistih 5 minut, ko sem imel absenco.

druga oblika je bila rahlo ščegetanje na jeziku, podobno kot če bi pil kokakolo.

Ne vem, ali bo delovalo, a splača se poskusiti:

svojo hči po napadu vprašajte, kaj se ji je dogajalo in kaj je čutila. Po svoje vam bo sigurno pojasnila, kaj je čutila. Če ima gran mal, potem ni bila pri zavesti in skoraj gotovo ne ve, da je imela napad.

Mogoče bi pomagalo risanje. Veliko otrok odlično nariše, kaj čutijo, niso pa tako spretni pri besednem izražanju.

Vsekakor pa ne more škodovati.

Več vprašajte njenega nevrologa. Vam bo najbrž dal še kakšno idejo, kako.

Ne vem, ali ste dobili koledarček, v katerega beležite napade. Če ga še nimate, prav tako prosite zanj njenega zdravnika, ali pa pokličite na Epitel, pa vam ga bodo poslali z Lige.

Lep pozdrav in veliko sončnih dni,

Miha
miha65

Kraj: Ljubljana

Re: občutki med epi napadom

OdgovorNapisal/-a Jure » 10 apr 2010, 20:09

brinka je napisal/-a:Imam 5letno hčerko ,ki ima hudo obliko epilepsije in hud razvojni zasaostanek.Ima več napadov dnevno in ob vsakem napadu se vprašam kako se človek takrat počuti.Kako je med napadom in po napadu.Ali se med napadom sploh česa zavedaš,ali je prisotna bolečina,...

če mi lahko kdo približno opiše občutke......o

Glede občutkov pred napadom:

pri prvem se dobil občuket (tunelski vid), pri drugem, ki se je zgodil ponoči nisem imel nobenih predhodnih občtkov, prejšnji dan sem doživel avtomobilsko nesrečo in mislim, da je tudi to vzrok (šok). Osebno mislim pa, da je za občtke pred napadom odvisna vrsta epilepsije

lp,
Jure
Jure

Kraj: Novo mesto

Vrni se na Diskusija o Epilepsiji

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost