Vozniški izpit

Za boljše življenje z Epilepsijo

Vozniški izpit

OdgovorNapisal/-a blaz » 27 feb 2007, 13:59

Lep pozdrav!

Star sem skoraj 18 let, prvi (in dosedaj zadnji) epileptični napad sem imel septembra lansko leto. Rad bi začel delati vozniški izpit, a sem nekje zasledil, da morata od zadnjega epileptičnega napada miniti dve leti, da lahko začneš.

Ali ve kdo o tem kaj več, ima podobne težave?

Hvala in lp
blaz

OdgovorNapisal/-a baba13 » 27 feb 2007, 18:14

a še jemlješ zdravila ali ne?
baba13

OdgovorNapisal/-a romana » 27 feb 2007, 21:53

Mislim, da mora od zadnjega napada miniti dve leti, tudi, če jemlješ zdravila. Še prej pa verjetno opraviti kakšen eeg in pregled.
romana

Kraj: Vodice

OdgovorNapisal/-a baba13 » 27 feb 2007, 22:53

Meni je nevrologinja rekla, da po dveh letih od zadnjega napada ukinejo terapijo s tabletami, nato moraš biti še eno obdobje brez.
Tudi fant je imel probleme z podaljšanjem vozniške, ker pač jemlje tegretol (to da pa v bistvu sploh ne pade v nezavest zanje ne šteje)
baba13

OdgovorNapisal/-a aleks » 28 feb 2007, 12:11

Pozdravljen blaz
Glede vozniškega je tako:
Pravilnik o zdravstvenih pogojih, ki jih morajo izpolnjevati vozniki motornih vozil
(Ur.l. SFRJ, št. 5/1982)
SOP: 1982-07-0058

Pravilnik o zdravstvenih pogojih, ki jih morajo izpolnjevati vozniki motornih vozil
Datum objave: 5.2.1982 Veljavnost: od 13.2.1982

Pogoji pobrani iz pravilnika:

10) padavica v vseh oblikah in druge motnje zavesti, razen
medicinsko kontroliranih primerov, v katerih brez terapije
napadov ni najmanj dve leti;

Po tem pravilniku tudi tisti ki nimajo napadov že 20 let ob terapiji ne morejo imeti vozniškega. Med. dela prom. in športa na I. stopnji mora upoštevati ta pravilnik. Sprejet je bil dogovor da lahko izda komisija imenovana s strani vlade (ministrstva) zdravniško spričevalo za B kat., pogoj je vsaj dve leti brez napada ob terapiji. Na tej komisiji so pa velike težave ker : zdravniško spričevalo dobiš za kratek čas, najprej v mesecih - recimo 6 mes., kasneje mogoče za kakšno leto, pa spet lahko samo za 6 mes.. Na spričevalo izdano s strani te komisije ni več možna pritožba. Njihova ocena je individualna za vsakega posameznika in pregled ne obsega samo upoštevanje nevroloških izpadov ampak tudi preglede ki ne vplivajo na sposobnost upravljanja vozil. Primer: Prijateljica (starost 34 let) brez napadov 12 let ob terapiji je z obrazložitvijo iz njihove strani dobila vozniško samo za 6 mesecev ker je imela povišan holesterol (neverjetno kakšna ZAJEBANCIJA). Pregled je podroben kot za astronavte tudi psihologa imaš če komisija tako odloči. ta pregled je zelo drag in če ga moraš opravljati vsakih 6 mes. je to kar velik strošek. Skoraj neizogibno je dejstvo, da ti v izvid izdan s strani te komisije zapišejo, da lahko samo oni izdajajo zdr. spričevala in tako ti zaprejo vrata da bi opravil zdr. spričevalo na prvi stopnji kjer je ceneje in tudi manjši so ostali kriteriji. Če bi vse voznike v slo. poslali k tej komisiji bi res še redko kdo vozil avto. V tem pravilniku so omejeni tudi ljudje z drugimi zdr. težavami, vendar jih naše zdravstvo ne obravnava tako ostro kot nas. če koga zanima mu ta pravilnik lahko tudi pošljem. Svetujem ti, da poklišeč na ligo in vprašaš za nasvet kako bi šlo to na I. stopnji tel. 01/4329393. Ta pravilnik je potrebno spremenit da bo vsklajen z evropskimi normativi. Liga je pred kratkim apelirala ponovno na ministra vendar se nič ne zgodi, ker mi z epilepsijo gledamo izza vogala kaj se bo zgodilo. Preberi še ostalo kar sem napisal v drugih rubrikah in če se strinjaš se pridruži in mi piši. Če boš pa samo čakal, ah, saj bodo že drugi to uredili ti lahko povem, da bova lahko že oba stara in težave bodo mogoče enake današnjim na vseh področjih ne samo pri vozniškem in pri iskanju zaposlitve.
Lep dan želim
aleks

OdgovorNapisal/-a blaz » 01 mar 2007, 11:50

Hvala za odgovore, čeprav niso preveč spodbudni. Glede na to, da je bil zakon sprejet leta 82 bi bile lahko narejene kakšne spremembe (tudi v zdravstvu so vedno nove izboljšave). Vsekakor bi rad čimprej opravil vozniški izpit, zato sem tudi za, da poskušamo doseči kakšne spremembe.

Lp,
Blaž
blaz

prometna zakonodaja v SLO

OdgovorNapisal/-a Francelj » 03 mar 2007, 12:32

Živjo,

tole je bilo že objavljeno, glede na naslov teme pa bi bolj sodilo sem.

EPILEPSIJA IN PROMETNA ZAKONODAJA V SLOVENIJI

Še vedno velja jugoslovanska zakonodaja iz leta 1982. V deseti točki 3. člena Pravilnika o zdravstvenih pogojih, ki jih morajo izpolnjevati vozniki motornih vozil so označeni kot nezmožni za vožnjo motornega vozila v cestnem prometu tisti kandidati za voznike in vozniki motornih vozil iz prve skupine (nepoklicni vozniki), ki bolehajo za padavico v vseh oblikah in ali drugimi motnjami zavesti, razen medicinsko kontroliranih primerov, v katerih najmanj dve leti ni napadov brez terapije. Za kandidate iz druge skupine (poklicni vozniki) je prepoved trajna.

Predlog Lige (že 15 let se potika od Poncija do Pilata) je takle:

Predlog za spremembo pravilnika za voznike motornih vozil

Skupina 1 (nepoklicni vozniki)

Osebe, ki imajo epilepsijo ali če se pri njih pojavljajo druge neepileptične motnje zavesti niso zmožne upravljati motornega vozila, razen če so brez napadov oziroma motenj zavesti vsaj dve leti s terapijo ali brez nje.
Izjeme:
- osebe, ki imajo najlažje oblike enostavnih žariščnih napadov, ki se kažejo le s senzornimi, lahko tudi lahnimi motoričnimi in vegetativnimi simptomi in so te motnje pri njih edina epileptična manifestacija, je mogoče oceniti kot zmožne za vožnjo motornih vozil.
- Osebe, ki imaje zgolj napade v spanju in je to dokazano edina epileptična manifestacija v zadnjih treh letih, so zmožne voziti motorna vozila.
V primeru prvega (edinega) napada, je prepoved vožnje šest mesecev, če je ugotovljeno, da je do napada prišlo zaradi znanega razloga, za katerega je mogoče z veliko verjetnostjo predpostaviti, da se ne bo več ponovil.
Taki razlogi so npr. odtegnitev spanja, akutna stanja (zastrupitve, vnetja osrednjega živčnega sistema, motnje metabolizma, vročinske bolezni). Nevrološki pregled v takih primerih ne sme izkazovati morfološke lezije oziroma ne sme biti znakov, ki bi govorili za začetno idiopatsko epilepsijo.

Skupina 2 (poklicni vozniki)

Nezmožni za vožnjo, če gre za epilepsijo v vseh oblikah ali druge motnje zavesti.
Prepoved razumemo kot trajno, ne glede na to, da oseba nima več napadov in tudi nima terapije.
Izjeme ( kjer bi bila dovoljena poklicna vožnja):
- osebe (velja za kategorijo C), ki so v otroštvu imele petit mal napade (absence), ki so takrat tudi povsem izzveneli, ukinjena pa je bila tudi terapija.
- Primeri benigne parcialne epilepsije v otroštvu.
- V nekaterih primerih (npr. kurir) bi lahko uporabili določila, ki veljajo za nepoklicno vožnjo ( B1).
Ocenjevanje zmožnosti za voznika motornih vozil predpostavlja izdajo mnenja za določen čas (1 do 5 let).
Za izjeme je pristojna posebna zdravniška komisija pri medicini dela (obvezno mora biti član epileptolog), da daje ocene, ki so strogo individualne.

Predlog mednarodnega urada za epilepsijo, ki je v večini evropskih držav že upoštevan:

Priporočila Mednarodnega urada za epilepsijo:

Prvi (edini) epileptični napad
· brez nevroloških izpadov -prepoved vožnje za 3-6 mesecev
· z nevrološko boleznijo -prepoved vsaj 6 mesecev, induvidualna ocena

Epilepsija
· več kot en napad, -prepoved za 1 leto ali izdaja dovoljenja za določen čas
(časovni interval med napadoma več kot 24 ur)
· Izjeme:
· v zadnjem letu napadi samo v nočnem spanju -induvidualna ocena (vsaj 1 leto prepovedi)
· sporadični napadi (z razmikom več kot 2 leti)
· progresivna nevrološka bolezen

Spremembe v terapiji
· sprememba terapije -prepoved za 0-3 mesece
· ukinjanje terapije -prepoved za čas ukinjanja + 3 mesece
· po več kot 3 letih brez napadov -brez prepovedi
· ponovni napadi po ukinitvi ali spremembi terapije -ocena kot pri prvem napadu

Poklicni vozniki (tovornjaki, avtobusi, taksi...)

Prvi napad -brezpogojna prepoved vožnje
· Izjeme:
· napad brez znanega vzroka, brez nevroloških
izpadov ali EEG sprememb in brez terapije -prepoved vožnje za 3-5 let

Epilepsija
· brez napadov, brez sprememb v EEG -prepoved za 5-10 let

LP Francelj
Francelj

OdgovorNapisal/-a blaz » 05 mar 2007, 22:30

Mednarodni standardi se slišijo super v primerjavi z ostalimi.
Kako pa poteka prizadevanje lige za spremembe? Lahko na kakšen način pomagamo oz. prispevamo zraven?

Lp
Blaž
blaz

OdgovorNapisal/-a lameh » 06 mar 2007, 14:32

blaz je napisal/-a:Mednarodni standardi se slišijo super v primerjavi z ostalimi.
Kako pa poteka prizadevanje lige za spremembe? Lahko na kakšen način pomagamo oz. prispevamo zraven?

Lp
Blaž

Prizadevanja so velika, a žal, do sedaj bolj malo uspeha.
Posamezniki lahko prispevamo v kolikor bomo delovali enotno, torej združeni. In kakšne so naše perspektive..... Če preštejemo člane Lige proti epilepsiji Slovenije, skupaj z vsemi skupinami za samopomoč , ugotavljamo, da nas je iz dneva v dan vse manj.
KDO SE BO BORIL ZA NAŠE PRAVICE IN SPREMEMBE ZAKONOV ??
lameh

Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a sabyna » 19 maj 2007, 13:37

živjo! sem stara 20 let. imam problem glede vozniškega izpita zaradi fotosenzibilnosti. imela sem en napad v osmem razredu in potem nikoli več. po napadu sem jemala tegretol, nato so ga zamenjali z depakinom in zraven še lamiktal. jemala sem kar velike doze(vsaj jaz mislim da je bilo preveč tablet) ker sem bila odvisna od njih in niso mi pomagali pri izboljšanju, vendar je bilo stanje slabše. potem sem zahtevala zmanjšanje diagnoze, vendar so rekli, da potem vsaj še eno leto ne bodo odobrili potrdila za opravljanje izpita. rekli pa so, da če dobim polarizirana očala, da mi ga podpišejo. vendar sem jaz potem šla k bioenergetiku in prenehala jemati vse tablete. Minilo je pa pet let od prvega in zadnjega napada. Počutim se dobro in nimam nobenih problemov več(minilo je eno leto od tega kar ne jemljem tablet). in ko sem šla na eeg je bil izvid brez napak!! ampak mi niso podpisali potrdila, ker sem jim zaupala, da ne jemljem več tablet in da sem imela težave z bivšim fantom!!!!nato mi je g. zdravnik rekel da rabim psihologa al neki podobnega, da mi bo pol bolš. ampak ker je z mano vse vredu in ne potrebujem nobenega zdravnika več da mi pomaga,mi prosim povejte kaj naj naredim da dobim potrdilo za vozniški izpit. že v naprej se vam zahvaljujem za odgovor.
sabyna

OdgovorNapisal/-a katja1986 » 19 maj 2007, 13:54

sabyna jat sem dubla dovoljenje za vozniški, sploh niso kompliciral, samo ko sem ga hotla podaljšat pa je eeg pokazal nevem kaj da neki mal deluje. in zdaj mi nočjo podljšat. res je da sem mela 1 mesec pred pregledom napad za katerega pa ni stoprocentno daje bil ker je blo drugače kot pri prvem pa noben me ni vidu.

todi jaz se počutim odlično, mam občutek da se lahko kontroliram, torej da sama pustim da dobim napad, sam zdravnikom to dopovedat.

vso srečo
katja1986

OdgovorNapisal/-a TIFFANY » 03 jun 2007, 01:12

sabyna in katja
še lep čas ne bosta dobili vozniškega, pa ne zaradi diagnoze, temveč neodgovornega odnosa do bolezni
potrebni sta zdravljenja še pri kom drugem in to lep čas

sem za spremembo zakona, ki bo pametnim in odgovornim omogočal pravice kot ostalim /sladkornim in srčnim bolnikom/
TIFFANY

OdgovorNapisal/-a katja1986 » 03 jun 2007, 10:56

jaz sem čist odgovorna pri tej bolezni.

no če sem že "neodgovorna" mi pa povej pri kom naj pa se še zdravim?

Ker men druzga kot tablete pa nasvet čimveč spanca niso dal.

Tako da povej kaj najše naredim
katja1986

OdgovorNapisal/-a TIFFANY » 10 jun 2007, 13:16

katja-moje mnenje je podano na osnovi tvoje izjave
kot prvo se nauči pisati vsaj toliko, da se ostali pri branj ne mučimo

Če ti je izvid nekaj pokazal, bi te moralo to zanimati in na osnovi tega bi izvedela kaj ti v bodočem sledi.
Epilepsije ne moreš imeti pod kontrolo, vsaj v tvojem smisl ne.
Ali si že prebrala vsaj knjigo o epilepsiji, kjer so opisani tudi zanimivi in nenavadni primeri.
srečno
TIFFANY

OdgovorNapisal/-a TIFFANY » 10 jun 2007, 14:05

Epileptični napad je simptom in ne patološki proces

Epilepsija in epileptični napad nista isto.
Epileptični napad je le en simptom, epilepsija pa je motnja, najpogosteje kronična, pri kateri se epileptični napadi ponavljajo. Tudi vročinski krči pri majhnih otrocih so epileptični napadi, ki se po četrtem letu starosti najpogosteje prenehajo ponavljati.
TIFFANY

Naslednja

Vrni se na Diskusija o Epilepsiji

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov