grapefruit

Za boljše življenje z Epilepsijo

grapefruit

OdgovorNapisal/-a Jery » 16 okt 2006, 09:22

Nekje sem prebrala, da se zraven antiepileptikov ne sme piti/jesti grape furit. Ali kdo ve kaj o tem? Kaj pa če je koncentrat tega sadeža v nekateih zdravilih/vitaminih kako pa to vpliva?

Mogoče veste, če je potrebno biti še na kaj drugega pozoren pri hrnajenju oz. pitju?

Terapija: Apilepsin, Lamictal in Tegretol
Jery

Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Axa » 16 okt 2006, 17:43

To zagotovo drži Tegretol, ne pa za vse epileptike; ne vem ti povedati, za katere še. Velja tudi za številna zdravila, namenjena drugim boleznim.
Axa

OdgovorNapisal/-a romana » 16 okt 2006, 18:04

To za tegretol in grapefruit sem tudi jaz brala na na nekam tujem forumu. Sem pa slišala, da nekaterim odsvetujejo pijačo z mehurčki- ki pa tudi drugače ni preveč zdrava. Mislim, da jo je nekemu znancu prepovedal kar nevrolog, zaradi zdravil- na žalost pa ne vem katere tablete ima.
romana

Kraj: Vodice

grapefruit

OdgovorNapisal/-a Jery » 12 dec 2006, 16:08

Jaz sem preverila pri moji nerologinji in je rekla, da grapefurit vpliva na presnovo v jetrih in ga zato ne smemo piti/jesti poleg Tegretola.

Odsvetoavala mi je tudi vitamine, saj skoraj vsi vitaminski pripravki vsegujejo grapefruit - zato se sedaj mučimo s svežim sadjem :cry:
Jery

Kraj: Maribor

grapefruit, mehurčji in zdravila

OdgovorNapisal/-a miha65 » 04 jan 2007, 21:24

najprej vsem srečno leto z nič ali čim manj napadi in ostalimi nevšečnostmi. Kar se tiče grenivke, mehurčkov in ostalih stvari, ki naj bi jih jemali ali ne jemali skupaj z zdravili, je moje mnenje takšno: če v navodilih izrecno ne piše, da je prepovedano, pomeni, da ne more škodovati. Je pa res, da vsak sam sebe najbolje pozna in ve, po čem se dobro počuti in po čem ne. Problem je, ker ni problem samo epilepsija, ampak še osebbne značilnosti vsakega posameznika.

Torej,

če vam paše, bo mogoče tudi grapefruit čisto v redu. Ne moreš posploševati. Kar nekomu škoduje, na drugega sploh ne vplivajo.

Lep pozdrav,

Miha
miha65

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Axa » 05 jan 2007, 01:46

Dragi Miha65,

ne gre za to, da bi grenivka komurkoli škodovala, ampak za to, da vpliva na presnovo zdravil v jetrih, kar pomeni, da v telo ne pride toliko zdravila, kot bi ga moralo, to pa posledično vpliva na delovanje zdravila. In to velja za vse ljudi.

To z grenivko pa ne velja samo za Tegretol oz. zdravila proti epilepsiji, ampak za številna, res številna druga zdravila, ki se presnavljajo skozi jetra. Meni je tako splošni zdravnik kot nevrolog odsvetoval grenivko oziroma naj je ne bi uživala vsaj dve uri pred in po jemanju Tegretola.

Kar zadeva gazirane pijače, aspartam in druge reči, je pa res, kot praviš: vsakdo sam najbolje ve, kaj mu škoduje in kaj ne, tudi ne gre pretiravati in živeti samo še za opazovanje samega sebe in ugibanje, kaj nam je povzročilo vsako najmanjšo težavico ali slabo počutje. To je dejansko norost, ker utegneš postati "profesionalni bolnik". In to menda ni naš cilj, ne? :wink:
Axa

pegasti badelj

OdgovorNapisal/-a ne_ko » 04 avg 2009, 23:50

Pegasti badelj se dobi v lekarnah. Po nekih raziskavah naj bi dokazano izboljsal sliko jetrnih testov!! Mislim, da je priporocljivo pri ljudeh, ki tabletke zobamo.
ne_ko

Vrni se na Diskusija o Epilepsiji

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost